Hřib žlutomasý (babka)
Latinsky Název: Xerocomellus chrysenteron
Klobouk: dosahuje 30 - 80 (110) milimetrů, v mládí je polokulovitý, poté klenutý, ve stáří poduškovitý až ploše rozprostřený. Povrch má šedohnědou, šedookrovou, světle- až tmavohnědou barvu, někdy s olivovým nádechem. Pokožka je matná, nelesklá, suchá. V mládí hladká až sametová, později i jemně plstnatá.
Rourky: 4 - 10 (13) milimetrů dlouhé, společně s póry mají nejprve žluté zbarvení, později jsou žlutoolivové až olivově zelené. Při poškození mají tendenci měnit barvu do modra či zelena.
Třeň: skoro válcovitý, někdy u báze silnější, bez síťky. V horních partiích je zbarven žlutě, níže (nebo celý) bývá načervenalý až vínově červený. Povrch kryjí červenavá až hnědá zrníčka.
Dužnina: v oblasti klobouku a vrchní části třeně nažloutlé až žluté zbarvení, v nižších partiích může být načervenalá, v bazální části až nahnědlá. Při poškození více nebo méně modrá. Chuť je mírná až nakyslá, vůně nenápadná.
Výskyt: Velice rozšířený druh od nížin až po horské oblasti. Roste jak pod listnatými tak i jehličnatými stromy v lesích i mimo les na antropogenních a synantropních stanovištích, jako jsou parky nebo hráze rybníků.
Využití: Je to jedlá, chutná hřibovitá houba. Její mladé plodnice jsou velmi dobře použitelné pro všechny druhy úprav, stářím velice měknou a červiví. Dají se nakládat do octového nálevu, jsou vhodné k sušení a skvělé na smaženici.
Zdroje: cs.wikipedia.org Autor obrázku: CC BY-SA 2.0 de, Odkaz